Herbář

Podle legislativy ČR není kratom schváleným výživovým doplňkem nebo potravinou a smí být tedy prodáván pouze pro sběratelské účely. Na základě nařízení Evropské unie č.1924/2006 Vám nesmíme podávat u tohoto produktu žádné další informace a zdravotní tvrzení.

Tento text je pouze vzdělávací.

Co je to Kratom?

Jedná se o strom z jihovýchodní Asie, který roste v Thajsku, Malajsii, Borneo, Indonésii a mnoho dalších zemí. Jeho botanický název je Mitragyna speciosa a je to rostlina příbuzná kávovníku. Lidé z jihovýchodní Asie používali nadrcené listy kratomu jako bylinný lék od starověku. V lidovém lékařství se Kratom používá jako stimulační lék, který v nižších dávkách působí jako sedativum a ve vyšších dávkách jako lék proti bolesti, rekreační droga, lék proti průjmu a pomoc při léčbě závislosti na opiátech. Hodně lidí uvádí, že použití kratomu je účinné i při léčbě artritidy a fibromyalgie.

kratom

 

Jak se Kratom požívá?
V oblasti svého původu je tradiční způsob listy žvýkat. Nicméně není to zrovna příjemný a účinný způsob. Proto se listy rozdrtí a prášek z těchto listů, se smíchá s vodou, džusem apod., který se pak vypije. Toto je nejjednodušší, nejrychlejší a nejpoužívanější metoda požití.

 

Jak se kratom požívá v nápoji?
Kratom se dá do sklenice s libovolnou tekutinou. Zamíchá se dokud se prášek ve vodě úplně nerozprostře. Poměr vody ke kratomu bývá 1 - 4 gramy do 200 ml, 5 - 8 gramů do 300 ml apod. Džusy a ostatní sladké nápoje účinně pomáhají zakrýt nepříjemnou chuť kratomu.

 

Jaké má kratom účinky?
Kratom je docela silná substance, při nižších dávkách má účinky stimulační a při vyšších zase účinky sedativní. Za tyto účinky můžou alkaloidy v listech Kratomu. Účinky jsou velmi podobné účinkům opiátů. Nicméně většina lidí ve skutečnosti kratom využívá na to, aby právě onu závislost na opiátech porazila. Proto je Kratom v česku známý hlavně jako zdravější náhražkou alkoholu a samozřejmě zlehčení fyzické práce a nebo pomoc při studování.

Stimulační účinek: Zvýšení bdělosti mysli, fyzických možností a občas nárůst libida. Přichází vysoká motivace dělat různé věci co jsou potřeba, věci složité se zdají být jednodušší. Fyzická práce se také zdá být lehčí. Pozvednutí nálady díky euforickým účinkům, takže se dostaví antidepresivní účinek. Jedinec pod vlivem kratomu je taky více komunikativní, společenský a přátelský k ostatním lidem.

Sedativní / euforické účinky: Při vyšší dávce jedinci zažijí menší citlivost na emocionální a fyzickou bolest. Dále zažijí uvolnění těla po celou dobu efektu. Jedinec vypadá klidněji a zažívá pocit radosti a euforie. Někteří lidé zažívají i pocity svědění. Mohou přijít nevolnosti, které podle lidí po krátké relaxaci v leže zase rychle odezní.

Kratom by neměly užívat těhotné a kojící ženy. Kratom může představovat zdravotní rizika pro osoby trpící nízkým tlakem (snižuje tlak).

Po požití Kratomu nikdy nepoužívejte těžkou techniku, neřiďte motorová vozidla a nevykonávejte žádnou jinou nebezpečnou činnost.

 

Dávkování:
- 1 až 3 gramy = střední dávka = účinky jsou mírné až střední.
- 3 - 7 gramů = vyšší dávka = účinky jsou velmi znatelné, přichází sedativný a euforické efekty.
- 7 gramů a víc = velmi vysoká dávka = nedoporučuje se, mohou přijít nevolnosti, pocení a zvracení.

 

Jaká je doba trvání účinků kratomu?
Účinky kratomu obvykle začínají asi 20 minut po požití a dosahují plného efektu až za 70 - 90 minut. Efekty trvají 3 - 6 hodin.

 

Co jsou aktivní složky kratomu?
Kratom v sobě má dva tyto nejdůležitější alkaloidy. 7-hydroxymitragynin a mytragynin. Tyto alkaloidy jsou zodpovědné za veškeré účinky kratomu jako je euforie, sedativní účinky, otupění bolesti a stimulační efekty.